You are currently viewing قفسه بندی راک چیست؟

قفسه بندی راک چیست؟

پیش‌تر در مطلبی “انواع قفسه بندی انبار” را معرفی و توضیحی راجع به هر کدام از آن‌ها دادیم. در این مطلب نیز قصد داریم ذره‌بین خود را به سمت یکی از قفسه بندی های مهم بگیریم و نگاهی داشته باشیم به قفسه بندی راک تا با آن بیشتر آشنا شویم.

معرفی قفسه بندی راک

برای اینکه بخواهیم تعریفی از آن داشته باشیم، می‌توان گفت در این نوع قفسه بندی، مطابق با نوع محصول قفسه طراحی و تولید می‌شود. همچنین این نوع از قفسه که از قفسه‌های صنعتی انبار می‌باشد، دسته‌های مختلفی دارد که برای آشنایی بیشتر قفسه بندی راک، بایستی با این دسته‌ها نیز آشنا شویم.

دسته‌بندی‌های قفسه راک

قفسه راک سنگین

به عنوان اولین مورد به معرفی قفسه راک کفپوشدار سنگین که به اختصار قفسه راک سنگین گفته می‌شود می‌پردازیم.

این مدل قفسه بندی برای انبارها و سوله‌هایی استفاده می‌شود که دارای بارهای حجیم، سنگین و نیمه‌سنگینی هستند که توسط فرد یا ماشین حمل می‌شوند و در انبارهای مختلف با توجه به نیاز شخص و کارخانه، طراحی و اجرا می‌شوند.

یکی از انواع استفاده‌های قفسه بندی راک کفپوش‌دار سنگین به عنوان قفسه برای انبار فرش می‌باشد و برای مثال استفاده دیگر آن به عنوان قفسه انبار گلابگیری و عرقیات می‌باشد که این دو مورد توسط شرکت پارس لجستیک صنعت به صورت اختصاصی طراحی و اجرا می‌شوند.

نمونه‌هایی از راک کفپوشدار سنگین

قفسه راک سبک

دومین مدل از قفسه‌های راک، قفسه راک کفپوشدار سبک می‌باشد که به قفسه لانگ اسپن (Long span) نیز شهرت دارند. این نوع از قفسه مناسب انبارهایی با بارهایی نسبتا سبک هستند که توسط فرد جابجا می‌شوند.

کاربرد این نوع قفسه در صنایع مختلف و اغلب در انبارهای مواد، انبار محصول، ذخیره قطعات یدکی خودرو و سردخانه ها می‌باشد و با توجه به اینکه طراحی و نصب آن در یک یا چند طبقه صورت می‌گیرد، می‌توان آن را متناسب با ارتفاع سالن همراه با راهروهای ارتباطی همچون پلکان، نرده، بالکن و بالابر راه‌اندازی کرد.

نمونه‌هایی از راک کفپوشدار سبک

قفسه راک پالت

قفسه بندی پالت راک یا Pallet Shelving Rock یکی از متداول و بهترین سیستم‌های قفسه‌بندی می‌باشد. این قفسه بندی به صورت پالت یا پالت دیواره دار ساخته می‌شود و اقلام و کالا ها توسط ماشین های حمل بار مثل لیفتراک، عملیات گذاشت و برداشت انجام می‌شود.

معمولا این نوع قفسه بندی با ارتفاع زیاد اجرا می‌شود و همانطور که پیش‌تر گفته شد، برای جابجایی محصولات از ماشین‌آلات صنعتی همچون لیفتراک عملیات‌های جابجایی صورت می‌پذیرد.

نمونه‌هایی از قفسه بندی راک پالت

قفسه درایوین خود راهرو

قفسه بندی درایوین راک برای انبار و ذخیره سازی مواد اولیه یا محصولات همگن طراحی و تولید شده است. قفسه بندی خودراهرو از واحدهای راک در داخل راهروها تشکیل شده است و روی ریل‌ها بارگذاری می‌شود.

در این نوع قفسه بندی، ذخیره‌سازی محصولات به 2 شیوه خاص صورت می‌گیرد که آن‌ها را به اختصار LIFO و FIFO می‌نامند. به طور خلاصه LIFO به این معناست که آخرین پالت بارگذاری شده، اولین پالت قابل برداشت است. در مقابل آن ساختار ذخیره‌سازی FIFO به این شکل است که اولین پالت بارگذاری شده، اولین پالت قابل برداشت می‌باشد.

تصاویر قفسه بندی درایوین راک

امیدواریم به خوبی توانسته باشیم قفسه بندی راک را به شما معرفی کنیم. از اینکه در این مطلب همراه ما بودید، سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید