You are currently viewing انواع قفسه بندی
معرفی انواع قفسه بندی انبار

انواع قفسه بندی

قفسه بندی فلزی بیشترین کاربرد را بین جنس‌های دیگر آن دارد و همچنین در صنعت و کسب و کارها نیز یک گزینه مهم به شمار می‌رود، از این رو در این مطلب قصد داریم با انواع قفسه بندی انبار آشنا شویم. در صورتی که با قفسه‌بندی آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا مطلب قفسه بندی چیست را مطالعه نمایید.

معرفی انواع قفسه بندی فلزی انبار صنعتی و خانگی

قفسه‌بندی فلزی اکثرا در صنعت کاربرد دارد و برای مرتب‌سازی، چیدمان بهتر، استفاده بیشتر از فضای انبار و انبارداری سریع‌تر و مناسب‌تر از آن استفاده می‌شود.

نوع قفسه‌بندی با توجه به کاربردی که قرار است در سوله و انبار داشته باشد و همچنین محل بارگذاری آن (در خانه، فروشگاه، انبار صنعتی و…)، تعیین می‌شود.

انواع قفسه بندی فلزی عبارتند از:

همانطور که در بالا اشاره شد، قفسه‌بندی می‌تواند از انواع مختلفی با توجه به کاربرد آن، داشته باشد و در اماکن مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه به توضیحی کوتاه راجع به تک تک موارد خواهیم پرداخت.

قفسه راک سبک

در میان دیگر انواع قفسه بندی، قفسه راک سبک یا راک کفپوشدار سبک و راک سنگین کاربرد بسیار زیادی دارند و در واقع این دو نوع قفسه‌بندی، سازنده‌ی مدل‌های مختلف دیگر قفسه‌ها هستند.

قفسه راک سبک که نام لاتین آن لانگ اسپن (Long span) می‌باشد، بسیار شبه به راک سنگین است، با این تفاوت که تحمل بار کمتری نسبت به آن دارد و جهت استفاده در انبارهایی که مواد سبکی دارند، قابل استفاده می‌باشد.

این نوع قفسه‌بندی را می‌توان در یک یا چند طبقه انبار طراحی و نصب کرد، به گونه‌ای که کاملا متناسب با ارتفاع سالن باشد و برای دسترسی به تمام بخش‌ها، قفسه همراه با راهروهای ارتباطی پلکان، نرده، بالکن و بالابر تولید و اجرا می‌شود و همچنین می‌توان به راحتی خرده برداری را در آن نیز اجرایی نمود.

تصاویر قفسه بندی راک کفپوش دار سبک از شرکت پارس لجستیک صنعت

قفسه راک سنگین

همانطور که از نام این نوع قفسه‌بندی مشخص است، قفسه راک سنگین مناسب مواد اولیه سنگین و نیمه سنگینی است که جابجایی آن‌ها معمولا توسط ماشین‌آلات صورت می‌گیرد.

از این قفسه که با نام راک کفپوشدار سنگین نیز شناخته می‌شود، می‌توان در انبار لوازم یدکی، انبار ابزارآلات و انبار محصولات و كالاها و همچنین جهت قفسه بندی انبار گلابگیری و عرقیات استفاده کرد.

این نوع قفسه‌بندی که به صورت پیچ و مهره‌ای بارگذاری و اجرا می‌شود، از استحکام بسیار بالایی برخودار است و ارتفاع آن نیز همانند قفسه راک سبک، قابل تنظیم بر اساس اندازه سوله انبار می‌باشد و در صورت لزوم، پلکان‌هایی جهت جابجایی بین طبقات تعبیه می‌گردد.

تصاویر پروژه‌های اجرا شده‌ی پارس لجستیک از قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین

قفسه بندی مشبک و پیچ و مهره ای

این نوع قفسه‌بندی بیشترین کاربرد خود را در انبار منازل، مغازه و فروشگاه‌ها دارد و قابلیت کوچک و بزرگ شدن با توجه به فضای موجود را نیز داراست. عمق دهانه و اندازه طبقات به راحتی با توجه به کالایی که در قفسه قرار می‌گیرد، قابل تغییر می‌باشند، از این رو استفاده از قفسه بندی مشبک آسان است و نصب و راه‌اندازی آن نیز به مراتب ساده‌تر می‌باشد.

تصاویر پروژه‌های قفسه‌بندی پیچ و مهره‌ای پارس لجستیک

قفسه انبار فرش

قفسه بندی انبار فرش به صورت سیستم درایوین طراحی و اجرا شده و جهت ساماندهی و نظم به صورت اختصاصی برای انبار فرش انجام می‌شود. اختصاصی بودن این نوع قفسه‌بندی که به صورت تخصصی توسط شرکت پارس لجستیک انجام می‌گیرد، از این رو است که تمامی قفسه‌ها با توجه به نیاز یک انبار فرش و جداسازی و مرتب‌سازی محصولات بر اساس ویژگی‌هایشان از قبیل شانه، رنگ و اندازه اجرا می‌شود.

از قفسه‌بندی انبار فرش به عنوان چیدمان بهتر فرش ماشینی و محصولات وابسته به همراه مواد اولیه از جمله نخ استفاده می‌شود و با توجه به توانایی اجرای طبقاتی از این نوع قفسه‌بندی، میتوان از یک سوله چند برابر حد معمولی استفاده کرد.

قفسه بندی فروشگاهی و هایپرمارکت

از جمله پر کاربردترین قفسه‌های مورد استفاده، قفسه بندی فروشگاهی می‌باشد که زیاد ممکن است آن‌ها را در فروشگاه یا هایپرمارکت‌های مختلف دیده باشیم.

قفسه‌بندی فروشگاهی به علت اینکه در معرض دید عموم هستند، بایستی با ظرافت و زیبایی به خصوصی طراحی و اجرا شوند و از باید فرآیند ساخت با کیفیت و با دقتی را گذارنده باشند.

همانطور که از نام این نوع قفسه پیداست، کاربرد آن به عنوان قفسه فروشگاهی، هایپرمارکت، میوه‌فروشی، سوپرمارکت‌ها و… جهت نگهداری انواع مواد غذایی، سبزیجات، میوه‌ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، نان و… می‌باشد.

تصاویر نمونه‌های اجرا شده‌ی قفسه بندی فروشگاهی توسط پارس لجستیک

قفسه بندی خود راهرو (درایوین)

قفسه بندی درایوین راک یا Shelving Rock برای انبار و ذخیره‌سازی مواد اولیه یا محصولات همگن طراحی و تولید شده است. شما با استفاده از سیستم قفسه بندی خودراهرو یا درایوین می‌توانید از فضای و ارتفاع محیط خود بهترین استفاده را داشته باشید.

نمونه کار قفسه‌های خود راهرو پارس لجستیک

قفسه پالت راک

قفسه بندی پالت راک یا Pallet Shelving Rock یکی از متداول و بهترین سیستم‌های قفسه‌بندی برای محصولات و کالا های سنگین و حجیم می‌باشد. این قفسه بندی به صورت پالت یا پالت دیواره‌دار ساخته می‌شود و اقلام و کالا ها توسط ماشین‌های حمل بار مثل لیفتراک، عملیات گذاشت و برداشت انجام می‌شود.

تصاویری از قفسه پالت راک پارس لجستیک

قفسه بندی بایگانی و کتابخانه‌ای

قفسه بندی بایگانی و کتابخانه‌ای، سيستم انبارش سبک و نیمه سنگینی است که در یک طبقه با روش گذاشت و برداشت دستی بار مناسب است. اتصالات اجزاء این سیستم قفسه‌بندی به صورت فاق و زبانه‌ای است که باعث سهولت نصب آن می‌شود.

نمونه‌هایی از قفسه بندی کتابخانه ای از پارس لجستیک

قفسه بندی انبار خانگی

استفاده از قفسه بندی انبار خانگی به دو صورت قفسه دیواری و قفسه بندی مشبک پیچ و مهره‌ای که به صورت چهار پایه است، برای عدم آشفتگی در انباری برای چیدمان بهتر و تفکیک کردن کالاهای داخل انباری منزل استفاده می‌شود.

نمونه قفسه‌های انبار منزل اجرا شده توسط پارس لجستیک صنعت

قفسه بندی انبار گلاب گیری و عرقیات

سیستم پایه ساخت قفسه بندی انبار گلاب گیری، همان سیستم قفسه راک کفپوشدار سنگین می‌باشد که پیش‌تر راجع به آن توضیحاتی ارائه نمودیم. این نوع قفسه‌بندی به صورت اختصاصی توسط پارس لجستیک صنعت ساخته و اجرا می‌شود و گزینه‌ای جدید و مناسب برای استفاده بهینه‌تر از انبار گلابگیری و مراحل گرفتن عرقیات و گلاب می‌باشد.

قفسه‌بندی‌های فلزی انبار گلابگیری به صورتی هست که در طبقه اول از بالا منبع های 200 لیتری ذخیره عرقیات قرار گرفته و از طریق شلنگ‌های رفت و برگشت، عرق گرفته شده از دیگ‌های گلاب گیری به داخل تانکر پمپ می‌شود و در زمان تخلیه یا بارگیری عرقیات، چون تانکر در بالای قفسه بندی در ارتفاع حدود دو و نیم متر قرار دارد بدون نیاز به پمپ، به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود.

نمونه قفسه‌های مناسب انبار گلاب گیری و عرقیات

دیدگاهتان را بنویسید