You are currently viewing قفسه بندی صنعتی چیست؟

قفسه بندی صنعتی چیست؟

در پست‌های قبلی قفسه بندی رو تعریف کردیم و در این پست میخواهیم به صورت اختصاصی‌تر به بررسی و تعریف قفسه بندی صنعتی بپردازیم.

هر انبار و یا سوله‌ای که محصول در آن نگهداری می‌شود، نیاز به سازماندهی و نظم دارد و این امر یکی از مهم‌ترین مسائلی است که بایستی به آن رسیدگی کرد تا برای دسترسی به محصولات خود به مشکل نخوریم و در وقت و سرمایه بسیار صرفه‌جویی شود.

با توجه به توضیحات داده شده می‌توان گفت که وجود قفسه بندی در سازمان و انبار شرکت، باعث بهبود عملکرد و بازدهی کل سازمان و کسب و کار می‌شود.

قفسه بندی صنعتی را می‌توان اینگونه تعریف کرد که به هر نوع سازه‌ای که به ما در یکپارچگی محصولات و انبار کردن منظم آن‌ها کمک کند را قفسه بندی می‌نامیم و این قفسه بندی‌ها در مقیاس‌های بزرگ و ویژه انبار و سوله‌های کارخانه‌ها که بعضا عریض و با ارتفاع زیاد هستند، قفسه بندی صنعتی گفته می‌شود.

Industrial shelving

مزایای قفسه بندی صنعتی

پیش‌تر راجع به این موضوع توضیحاتی ارائه کردیم و در این قسمت برای درک بهتر و سریعتر به صورت تیتر وار برایتان این مزایا را مطرح می‌کنیم.

 • تسهیل و آسانی کارکنان شرکت برای دسترسی به محصولات و مواد اولیه در انبار
 • بالا رفتن سرعت دسترسی و بازدهی بیشتر
 • یکپارچگی و نظم برای قرارگیری محصولات
 • جلوگیری از شلوغ بودن انبار و به موجب آن تمیزی بیشتر به همراه راحتی در رفت و آمد
 • مرتب‌سازی محصولات بر اساس ویژگی‌های آن‌ها
 • استفاده چند برابری از انبار با بعضی از قفسه‌ها که توانایی طبقه‌بندی دارند
 • عدم ایجاد مشکلاتی همچون گم شدن محصولات
 • انبار گردانی آسان‌تر، توانایی لیست کردن و پیدا کردن سریع تجهیزات انبار

انواع قفسه بندی صنعتی

قفسه‌های صنعتی را بر اساس نوع استفاده و محصولات می‌توان به چند دسته تقسیم کرد که هر کدام مزایای خاص خودشان را دارند و در ادامه به توضیحشان می‌پردازیم.

راک کفپوشدار سنگین

قفسه بندی پانل راک یا قفسه بندی کفپوشدار سنگین یکی از انواع قفسه بندی است که جهت گذاشت و برداشت دستی بارهای حجیم و نیمه سنگین / سنگین مناسب می‌باشد. این نوع سیستم قفسه‌بندی تحمل بار بالایی را داراست. طبقات بارگذاری این سیستم با كفه‌های مخصوص كه روی بازوها قرار میگیرند، پوشانده می‌شوند. این سیستم انبارش در چند طبقه دسترسی قابل اجرا است. جابجایی بین طبقات دسترسی از طریق پلکان و بالابر و جابجایی بار در محدوده هر طبقه توسط نیروی انسانی و با استفاده از تجهیزات کمکی مانند چرخ دستی و کانوایر انجام می‌پذيرد.

عموما قفسه بندی راک سنگین در فروشگاه‌ها کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، به علت اینکه فروشگاه‌ها و هایپر مارکت‌ها معمولا بار بسیار سنگین ندارند و می‌توان از قفسه راک سبک نیز استفاده نمود؛ اما با این وجود، در بعضی از اماکن خرید به اجرای این سیستم قفسه در انبار فروشگاه یا هایپر مارکت پرداخته می‌شود و قفسه بندی فروشگاهی با استفاده از این مدل طراحی و اجرا می‌شود.

راک کفپوشدار سبک

قفسه بندی انبار لانگ اسپن (Long Span Racking) یا قفسه بندی راک کفپوشدار سبک با دهانه عریض نوعی سیستم قفسه بندی انبار کاملاً کاربردی برای هر مرکز ذخیره سازی انبار است که به دنبال گزینه‌ای انعطاف‌پذیر و ارزان برای بارگیری دستی کالاهای سنگین و بزرگ در انبارهای با ابعاد نسبتا بزرگ می‌باشد. پیاده سازی قفسه بندی صنعتی لانگ اسپن سریع و آسان است، بنابراین از اختلال در گردش کار مجموعه می‌کاهد.

ویژگی های این قفسه

 • طراحی و نصب در یک یا چند طبقه، متناسب با ارتفاع سالن همراه با راهروهای ارتباطی پلکان، نرده، بالکن و بالابر
 • قابلیت بارگذاری به صورت دستی
 • تنوع و قابلیت تغییر ابعاد و تحمل بار
 • قفسه بندی انبار به این شیوه موجب دسترسی آسان و سریع به کالا و مواد می شود.
 • و…

درایوین انبار فرش

سیستم قفسه بندی انبار فرش ویژه فرش‌های 12 و 9 و 6 متری و قالیچه است که جهت تفکیک فرش ها بر اساس نقشه و سایز و رنگ آن‌ها طراحی و ساخته می شود.

سازه درایوین انبار فرش (قفسه بندی انبار فرش) قابلیت اجرای دو طبقه و سه طبقه (بالکن‌بندی) را نیز دارد که این موضوع باعث می‌شود از یک سوله انبار فرش به مقدار دو یا سه برابر از فضای انبار تا زیر سقف استفاده بهینه شود و بتوان انواع فرش ماشینی و موارد وابسته زیادی را در آن‌ها گنجاند.

درایوین خود راهرو

قفسه بندی درایوین راک یا Shelving Rock برای انبار و ذخیره سازی مواد اولیه یا محصولات همگن طراحی و تولید شده است. شما با استفاده از سیستم قفسه بندی خودراهرو یا درایوین می توانید از فضای و ارتفاع محیط خود بهترین استفاده را داشته باشید.

برخی کاربرد های استفاده از قفسه بندی خود راهرو یا درایوین

 • ذخیره سازی مواد اولیه
 • ذخیره سازی لوازم و قطعات یدکی ماشین
 • استفاده در سردخانه‌ها
 • ذخیره سازی محصولات تولیدی
 • ذخیره سازی کالاهای سنگین و حجیم

راک پالت

قفسه‌ بندی پالت راک جهت بارگذاری اقلام سنگین و دارای حجم استفاده می‌گردد که این اقلام روی پالت‌های مسطح و یا پالت‌های دیواره دار به‌صورت بار یکپارچه قرار می‌گیرند و توسط لیفتراک بارگذاری انجام می‌شود.

تفاوت قفسه بندی پالت راک با قفسه بندی پانل راک

هر دو نوع قفسه‌بندی‌ها برای ذخیره سازی اقلام و کالاهای سنگین استفاده می‌شود. تنها تفاوت قفسه بندی پالت راک با قفسه بندی پانل راک، استفاده از کفپوش در طبقات می‌باشد که در سیستم قفسه بندی پالت راک از کفپوش استفاده نمی‌شود.

نتیجه گیری

در نتیجه می‌توان گفت که شما با توجه به صنعت و نوع محصولاتتان می‌توانید قفسه بندی صنعتی مناسب خود را انتخاب نموده و برای راه‌اندازی آن اقدام نمایید. همچنین شرکت پارس لجستیک صنعت که تجربه چندین ساله در زمینه ساخت و اجرای قفسه‌های صنعتی و غیر صنعتی را دارد، می‌تواند در طراحی و اجرای قفسه‌های صنعتی کارخانه، انبار و… شما را همراهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید