You are currently viewing قفسه بندی چیست؟
قفسه بندی چیست؟

قفسه بندی چیست؟

برای تعریف سوال قفسه بندی چیست؟ به طور خلاصه می‌توان گفت: سازه‌هایی هستند که به ما در امور مختلفی مثل طبقه‌بندی، مرتب‌سازی کالاها و… کمک می‌کنند.

جنس قفسه بندی

قفسه‌بندی را می‌توان با اجناس مختلفی در بازار یافت کرد که مدل‌هایی از آن‌ها شامل فلزی، چوبی و پلاستیکی را برایتان شرح می‌دهیم.

قفسه بندی فلزی

از جمله جنس‌های متداولی که برای قفسه‌بندی موجود است، قفسه بندی فلزی می‌باشد. این نوع قفسه‌بندی، رایج‌ترین نوع در بین جنس‌های دیگر می‌باشد که از قدرت استحکام و تغییر پذیری بالایی برخوردار است.

بیشترین کاربرد قفسه‌بندی‌های فلزی در انبارها، فروشگاه‌ها و موارد این چنینی می‌باشد که بنا به محل استقرار قفسه، مدل مناسب آن تهیه و تنظیم می‌شود.

قفسه‌های فلزی به عنوان سیستم قفسه بندی انبار فرش، قفسه بندی انبار گلاب گیری، قفسه بندی خانگی، قفسه بندی انبارهای بزرگ و… مورد استفاده قرار می‌گیرند و در سایز و اندازه‌های بزرگ و کوچک مورد استفاده و قابل ساخت هستند.

انواع قفسه بندی فلزی وجود دارد، چرا که این نوع قفسه‌بندی خود به چند نوع دیگر تقسیم می‌شود که با توجه به سایز، نوع راه‌اندازی، ظاهر، قدرت استحکام و… دسته‌بندی می‌شوند. برای مثال ممکن است از قفسه‌بندی فلزی به عنوان قفسه بندی فروشگاهی مورد استفاده قرار گیرد یا اینکه برای استفاده از انبار مواد اولیه سنگین یا حتی انبار خانگی استفاده شود.

supermarket metal shelving photo
قفسه بندی فلزی فروشگاهی

قفسه بندی چوبی

پس از مدرن‌تر شدن جامعه، هر تیپ و مدل قفسه‌بندی خاص، طرفداران به خصوص خود را پیدا کرد. چوب و وسایل چوبی نیز به مرور یکی از سبک‌ها و مدل‌های پر طرفدار شده است.

استفاده از چوب در منزل و به ویژه در دکوراسیون خانه، زیبایی دو چندانی را به محل می‌افزاید و با توجه به طبیعی بودن آن، می‌توان حس شاداب طبیعت را نیز دریافت کرد. بنابراین قفسه‌بندی‌های چوبی علاوه بر مورد استفاده قرار گرفتن در انبار وسایل و…، به عنوان دکوراسیون در خانه نیز استفاده می‌شود.

wood shelving sample photo
نمونه عکس قفسه بندی چوبی

قفسه بندی پلاستیکی

این نوع قفسه‌بندی‌ها که عموما در سایزهای کوچک ساخته می‌شوند، می‌توانند به عنوان قفسه خانگی، قفسه پیچ و مهره و… مورد استفاده قرار بگیرند. قفسه بندی پلاستیکی نسبت به قفسه بندی فلزی و چوبی، می‌توان گفت استفاده کمتری دارد.

Plastic shelving sample photo
نمونه عکس قفسه بندی پلاستیکی

کاربرد قفسه بندی چیست؟

استفاده و کاربرد قفسه بندی در زمینه‌های مختلفی است که چندتا از متداول‌ترین آن‌ها که با قفسه‌بندی فلزی اجرا می‌شوند را برایتان نام بردیم. عمده استفاده مردم و شرکت‌ها از قفسه‌بندی، در انبارها جهت چیدمان بهتر، مرتب‌تر و منظم‌تر می‌باشد تا بتوانند به راحتی به کالاها و وسایل مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.

برای مثال از قفسه بندی راک سنگین که یک نوع قفسه بندی فلزی می‌باشد، در انبارهایی با بارهای سنگین و نیمه سنگین اجرا می‌شوند، زیرا تحمل وزن بالایی را دارند و در امر مرتب‌سازی و چیدمان کمک زیادی می‌کنند.

heavy rack shelving in carpet warehouse
قفسه بندی راک سنگین در انبار فرش

همچنین از قفسه‌های چوبی و پلاستیکی می‌توان به عنوان شلف‌هایی جهت قرارگیری گلدان‌ها استفاده نمود. این دو مدل قفسه‌بندی، به خصوص قفسه بندی چوبی، یک گزینه بسیار مناسب برای دکوراسیون منزل می‌باشد.

wood shelving sample photo
نمونه عکس قفسه بندی چوبی

دیدگاهتان را بنویسید